ARBUZ największa jagoda świata

Wprawdzie nie jest owocem polskiego pochodzenia, z powodu klimatu, ale bardzo go lubimy. Jest popularny z powodu słodkiego smaku i że doskonale gasi pragnienie. Akurat teraz, kiedy dopada nas upał, sięgamy po arbuza częściej niż w inne pory roku, częściej mamy na niego ochotę. Oprócz słodkiego miąższu, można korzystać z zalet jego pestek i grubej mięsistej skórki. To w celach spożywczo-leczniczych. Z ciekawostek - arbuz to baardzo stary owoc, wiedziano o nim już 1 500 lat p.n.e. Na nasze tereny przywlekli go w XIV wieku Krzyżacy.

Ponieważ chyba wszyscy ludzie na świecie polubili arbuza, kilku krajom zaczęło się opłacać zakładanie plantacji tego owocu w wiadomym celu. Im większy popyt, tym większa sprzedaż. W Polsce mamy kilku plantatorów, ale efekt smakowy nie ten sam. Z angielska watermelon, składa się w ponad 90% z wody, więc raczej nie zawiera w sobie składników odżywczych, ale charakteryzuje się niską wartością energetyczną. W 100 gramach arbuza jest np. ok. 37 kcal, Białka - 0,6g, Węglowodanów - 8,4g, a witaminy C - 10,0 mg.

Właściwości zdrowotne tego owocu, to już inna bajka. Znacząco przewyższają jego wartość odżywczą. Składniki mineralne i związki antyoksydacyjne działają przeciwutleniająco. KAROTENOIDY odpowiadają za czerwono-pomarańczowy miąższ i są niezwykle silnymi antyoksydantami. LIKOPEN to najaktywniejszy związek o takich właściwościach (zwalcza niekorzystne dla organizmu przemiany tlenowe Cholesterolu). Wymiata wolne rodniki, tak szkodliwe dla np. ścian naczyń krwionośnych. O powyższym warto wiedzieć. 

Arbuzy zmniejszają ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego, zawału serca, miażdżycy i udaru mózgu.

Wiadomość dla sportowców i czynnie trenujących - aminokwas endogenny CYTRULINA, zmniejsza intensywność występowania tzw. zakwasów.

Te 90% wody zawartej w arbuzie, ma znakomite działanie moczopędne i detoksykacyjne. Arbuz pomaga na gorączkę i odwodnienie organizmu, a nawet i tu kolejna ciekawostka - zmniejsza stopień intensywności kaca na drugi dzień po imprezie. Sprawdzone.

Ziarenka arbuza zawierają ok. 30% Białka i 50% Tłuszczu, mają też większe od soku z arbuza i miąższu, stężenie substancji o zdolnościach leczniczych. Badania udowodniły, że pestki arbuza działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, zmniejszają intensywność biegunek, koją stany nieżytowe układu oddechowego, łagodzą objawy chorób skóry. Podobno nawet wspomagają leczenie chorób prostaty. Łupina tego owocu to doskonałe źródło BŁONNIKA pokarmowego, jej biała część zawiera najwięcej aminokwasu cytruliny.

Mimo, że arbuz jest bardzo słodki, może być składnikiem wielu ciekawych propozycji daniowych. Jak na przykład:

1. Sałatka z arbuzem, awokado i grillowaną piersią z kurczaka:

Składniki na 1 porcję:

- 2 garści świeżego szpinaku

- 1 garść rukoli

- 1 awokado

- 100 g piersi z kurczaka

- 100 g arbuza

- 1 łyżka orzechów piniowych

- sok z 1 limonki

- 1 ząbek czosnku

- oliwa z oliwek

- pieprz, sól, papryka czerwona w proszku

- zagęszczony ocet balsamiczny.

Sposób przygotowania:

Sałatę i szpinak opłukać w zimnej wodzie i delikatnie osuszyć. Obrane ze skórki awokado pokroić w plasterki i dokładnie skropić sokiem z limonki, dla zachowania ładnego, zielonego koloru. Umyć pierś z kurczaka, pokroić w plastry, w większą kostkę, jak kto chce. Zamarynować (ok. 20 minut) w marynacie z kilku kropel octu balsamicznego, oleju, wyciśniętego czosnku, papryki słodkiej, pieprzu, soli. W tym czasie pokroić w kostkę arbuza, sprażyć na patelni orzeszki piniowe. Potem mięso z piersi kurczaka zgrillować na patelni grillowej. Gdy będzie gotowe, wymieszać wszystkie składniki, oszczędnie skropić oliwą z oliwek i całość polać gęstym octem balsamicznym. Sałatka gotowa.

2. Orzeźwiające smoothie arbuzowo-miętowe:


Składniki na 2 porcje:

- 500 g arbuza

- 100 g malin

- 100 ml wody gazowanej

- 10 listków mięty

- sok z 1 cytryny

- 1 łyżka ksylitolu (opcjonalnie)

- kilka kostek lodu.

Sposób przygotowania:

Umyć owoce. Arbuza pokroić w plastry, pestki wyrzucić. Owoce ułożyć w wysokim pojemniku, wlać wodę, wycisnąć sok z połowy cytryny. Wrzucić kilka kostek lodu i listki mięty. Całość zblendować na jednolitą masę. Jeśli całość okaże się zbyt kwaśna, odpowiednio dosłodzić np. ksylitolem. Dokładnie wymieszać. I gotowe.

3. Najprostszy na świecie proteinowy sernik z arbuzem


Składniki na 6 porcji:

- 500 g sera twarogowego chudego

- 200 g jogurtu naturalnego

- 500 g arbuza

- 10 łyżek ksylitolu/miodu

- 1 łyżka cukru wanilinowego

- 4 łyżki żelatyny spożywczej/agaru.

Sposób przygotowania:

Ser twarogowy zblendować z jogurtem naturalnym, ksylitolem, cukrem wanilinowy i pokrojonym w kostkę arbuzem. Żelatynę zalać kilkoma łyżkami zimnej wody, poczekać kilka minut aż spuchnie. Wymieszać z arbuzową masą. Odstawić w chłodne miejsce na kilka godzin i poczekać, aż stężeje. Taki sernik  podaje się najczęściej ze świeżymi owocami malin, listkami malin, albo na przykład z lodami waniliowymi. Pycha.

ŻYCZĘ SMACZNEGO! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz