Tych historii jest tak dużo, że powstałaby z nich niezłych gabarytów książka. Spory procent tych historii opowiada o nieporozumieniach partnerskich, o zawodach miłosnych, o dzieciach, o bliższych i dalszych członkach rodziny. Można by rzec, że samo życie. Sama doświadczyłam podobnych zdarzeń, borykałam się w życiu z podobnymi kłopotami, jak każda z nas, jednak byłam bardzo skryta i nie dzieliłam się szczegółami z koleżankami. Tak jakoś wyszło. Radziłam sobie z nimi tak, jak potrafiłam najlepiej, popełniając błędy i starając się ich nie powtarzać. Byłam w tym bardzo powściągliwa.
W moim otoczeniu więcej było koleżanek bardziej rozmownych ode mnie. Chętniej opowiadały o swojej codzienności, czasami miałam wrażenie, że bez tych opowieści nie mogą żyć. Niekiedy bywałam zmęczona tym ich wyrzutem szczerości, jednak nie śmiałam przerywać. Uznawałam, że tego potrzebują. I tak wyszło, że stałam się ich "nadwornym" słuchaczem. Dzwoniły albo przychodziły bez uprzedzenia i bombardowały mnie swoimi kłopotami. Niektóre wychodziły potem lżejsze o parę kłopotliwych kilogramów, a ja zostawałam z tym ciężarem i rozmyślałam, zaangażować się bardziej czy nie?
Dawać rady jak poproszą, czy nie dawać? Niektóre z nich czekały "na ratunek" mając nadzieję, że ich problemy to ja rozwiążę, że to ja dam im gotową receptę. Dałam się w to wciągnąć, nawet nie wiem jakim cudem, ale dałam i poniosłam tego konsekwencję. Żyłam ich życiem. Nie dość, że miałam swoje kłopoty, piętrzyły się nade mną kłopoty koleżanek i znajomych. Z grzeczności, z powodu takiego charakteru jaki miałam, a może nie potrafiłam odmawiać, tak czy siak, cała ta karuzela trwała latami i nie mogłam się z niej wyplątać. Nie miałam chyba odwagi.
Co to asertywność, wiedziałam, ale ten stan w którym tkwiłam był silniejszy ode mnie. Ponieważ zawodowo doradzałam swoim podopiecznym, przez pewien czas myślałam, że to normalne, że przy okazji też znajomym doradzam. W końcu ten "obowiązek" stał się dla mnie ciężarem. Zaczęło mnie to wszystko przytłaczać i wreszcie podjęłam decyzję, że będę odmawiać. Na początek co któryś raz, a potem planowałam ten życiowy przedział całkowicie zamknąć. Postanowiłam definitywnie zatrzasnąć drzwi. Odetchnąć od cudzych kłopotów i zacząć wreszcie żyć własnym życiem.
Jednak kolejny raz przekonałam się, że łatwiej coś postanowić, niż wprowadzić w życie. Gdy zaczęłam ogłaszać swoją decyzję, na własnej skórze przekonałam się, co znaczy ludzki egoizm, złość, złośliwość, niedocenienie moich starań. Teraz z perspektywy czasu gdy o tym na spokojnie rozmyślam, dociera do mnie, że tak naprawdę nie było wokół mnie prawdziwych przyjaciół. Otaczali mnie raczej egoiści, którym samym nie chciało się zmierzyć z własnym życiem, tylko wszelkie tego życia trudy woleli zwalać na mnie. Przychodzili po "gotowca" i wychodzili zapominając czasami podziękować. I tak się zdarzało.
Nieraz, gdy na jakimś spotkaniu towarzyskim to ja próbowałam podzielić się swoimi kłopotami, jakoś dziwnym trafem nie chcieli słuchać. Było mi wtedy przykro, bardzo przykro, bo czułam się po prostu wykorzystywana. Nie miałam siły by przebić się przez ten mur ignorancji. Sytuacja nie do pozazdroszczenia, powiecie. Owszem. Ale sporo wody musiało upłynąć, by dotarło wreszcie do mnie, że to nie znajomi, nie przyjaciele, ale ja sama się krzywdzę pozwalając na to. Zrozumiałam, że nie tędy droga i zamiary wprowadziłam w czyn. Samą mnie zdziwiła ta odwaga, ale nie żałowałam decyzji.
Gdy po czasie oswoiłam się z nową sytuacją, zauważyłam, że wokół mnie jakby się poluźniło. Straciłam niemal połowę znajomych i przyjaciół, ale nie przejmowałam się tym, ponieważ odkryłam kolejną "Amerykę", że lepiej mieć jednego prawdziwego przyjaciela, niż gromadę fałszywych. Po dłuższym czasie, jakoś tak po roku, na początku z rzadka zaczął nieśmiało dzwonić telefon. Kilkoro znajomych chciało odnowić ze mną kontakt przepraszając z całego serca za egoizm i nieprzyjemną dla mnie sytuację. Zrozumieli, że swoim zachowaniem wyrządzili mi wielką krzywdę. Chcieli jakby zacząć od nowa.
Z kilkorgiem z nich do dzisiaj utrzymuję znajomość, naprawdę odrobili lekcję życia, są sprawdzonymi przyjaciółmi. Innych nie dopuściłam do ścisłego dzisiaj grona towarzyskiego. Wiedzą dlaczego. Od czasu do czasu spotykamy się gdzieś w sklepie czy na ulicy, pozdrawiamy się, ale z dużym dystansem z mojej strony. Zraziłam się na zawsze. Jestem dzisiaj o te wydarzenia mądrzejsza, ostrożniejsza w doborze znajomych i przyjaciół. Zresztą przyjaciół już mi wystarczy, nie mam potrzeby powiększać ich grona. W tej grupie, jaką dzisiaj tworzymy, wszyscy czujemy się znakomicie.
Dzielimy się swoimi rodzinnymi historiami, ale ostrożnie i bez zobowiązań, bez oczekiwań na cokolwiek. Wszyscy się słuchamy, wszyscy dzielimy radami gdy jest taka potrzeba. Rozwiązujemy razem problemy, gdy jest taka potrzeba. Albo milczymy. Znamy się bardzo dobrze i rozumiemy się bardzo dobrze. Wynika to z naszego doświadczenia życiowego. Jest tak jak powinno być. Gdy mimo wszystko trafia się osoba potrzebująca rady, a nie chce zachować w tajemnicy swoich problemów, zapraszam na spotkanie w gronie przyjaciół i tam otrzymuje to, po co przyszła.
Patrząc dzisiaj na naszą grupę z boku, jestem zadowolona, że miałam to szczęście spotkać ich w swoim życiu i że razem tworzymy tak udany komplet charakterów. Podzieliłam się z Wami swoimi przemyśleniami na ten temat, ponieważ czułam taką potrzebę. Dotarło bowiem do mnie, jakie mam szczęście znać takie wspaniałe osoby. Docieraliśmy się latami, pielęgnowaliśmy to co mamy i pilnowaliśmy, by się to nie zepsuło. Jesteśmy bogaci tą naszą wspólną znajomością. Znajomością nie mierzoną zasobnością portfela, ale zasobnością naszych jakże pojemnych serc.
Dodam jeszcze, że z tej naszej zasobności korzysta kilkoro naszych wnuków, które poznały się osobiście, bo była taka okazja. Utrzymują znajomość co cieszy nas ogromnie. Zbliża się Dzień Mikołaja i znowu będzie pretekst do spotkania, grona znajomych Babć i wnuków. Niecodzienne zdarzenie, przyznacie.
Obrazy: *Internet
Spotkania są nam potrzebne z wielu powodów, jeden chce się wygadać, drugi po prostu pobyć ze znajomymi, jeszcze inny potrzebuje rady...czasami wysłuchanie wielu osób bardzo meczy, zobowiązuje, spać nie daje.
OdpowiedzUsuńTo wielka sztuka, wynieść ze spotkań wiele dla siebie, ale i wesprzeć tych, którzy tego potrzebują.
Dobrych dni i spokojnych nocy!
Podzielam Twoją opinię Jotko.
UsuńPozdrawiam serdecznie...
Chyba na takich spotkaniach najważniejsze jest aby się wygadać...po to aby inni wysłuchali
OdpowiedzUsuńI tak zrobi się to co się zaplanowało a nie to co inni poradzili
Przeczytałam Twój post i podzielam Twoje zdanie. Ja też niestety długo wysłuchiwałam problemów innych osób. Byłam najwcześniej rodzoną kobietą w byłej firmie więc traktowano mnie jak mamę czyli też wysłuchiwałam moją młodzież, bo naprawdę ich lubiłam. Myślę, że z wzajemnością. O swoich problemach nie mówiłam, a miałam ich tak wiele. Kiedy to z dnia na dzień odeszłam z pracy z powodu mobbingu ( trzeba było się mnie pozbyć, by zrobić miejsce koleżance córki mojego byłego szefa, a byłam rok przed emeryturą, czyli w okresie ochronnym) odezwało się wiele osób. Odwiedzili mnie kilkakrotnie w domu, ale ci, na których liczyłam nie pojawili się. Zrozumiałam, że obawiali się szefostwa. Było mi przykro, bo tak wiele razy stawałam w ich obronie (byłam kadrową w dużej firmie). Ale mimo to nie umiałabym inaczej. Tych kilkanaście osób z biura i tak wielu kierowców ( bo była to firma transportowa), którzy mnie odwiedzali utwierdzili mnie w tym, że mam ludzką twarz i nie postąpiłabym inaczej. Dziś mam grupkę osób, z którymi się spotykamy i jest dobrze. Więcej nie potrzebuję. Pozdrawiam serdecznie:):):)
OdpowiedzUsuńGdybyś nie zatrzasnęła tych drzwi, mimo że na początku było to nieco niekomfortowe uczucie, na pewno też raniące, ponieważ znajomi okazali się egoistami, gdybyś nie podjęła tej decyzji to dziś nie byłoby tego wspaniałego grona przyjaciół :) Mówi się, gdy zamyka się drzwi, otwiera się okno, czy jakoś tak. Nic nie dzieje się bez przyczyny i ty o tym doskonale wiesz. Ja również mam kilkoro znajomych i bardzo się z tego cieszę. Wiem, że mnie wysłuchają i wzajemnie.
OdpowiedzUsuńKOCHANE DZIEWCZYNY @Stokrotka @Blogchwila @Kasia !
OdpowiedzUsuńBardzo serdecznie dziękuję Wam za wizyty i komentarze. Wybaczcie, nie za bardzo wychodzi mi jeszcze obecność w naszej blogosferze, która zależna jest od wielu sytuacji. Dlatego teraz odpowiadam Wam jakby zbiorowo, ale poprawi się to, pracuję nad tym. Dziękuję, że podzieliłyście się ze mną swoimi przemyśleniami, przeczytałam je wcześniej, jednak z wiadomych względów dopiero teraz odpowiadam w takiej formie. Tym samym daję znak, że jestem.
Pozdrawiam Was bardzo bardzo serdecznie...